Статьи

Перші приватні банки на Дніпропетровщині

Коли в Російській імперії були проведені комплексні реформи у другій половині XIX століття, це дало певний поштовх для розвитку. Прискорений розвиток внутрішнього та зовнішнього ринків, подальші зміни в економіці ставили нагальне питання щодо діяльності банківських…

Дінастія підприємців Гезе в історії Дніпра

Династія Гезе – це п’ять поколінь родини, чотири з яких були пов’язані з підприємницькою традицією борошномельного виробництва і входили до складу менонітської громади Катеринослава. Сім’я та її традиції Представники цієї родини оселилися в Катеринославі лише…

Набережна на Ломівському жилмасиві Дніпра

Продовжуємо розповідати про проекти реконструкції у Дніпрі, які з тих чи інших причин мають затримки або і зовсім поставлені на паузу. Сьогодні ми разом згадаємо проект реконструкції Ломівської набережної Дніпра. Початок розгляду питання Докладніше про…

Костянин Гесберг, Дніпро

Ім’я Костянтина Дмитровича фон Гесберга мало відоме не лише пересічному мешканцю Придніпровського краю, але й історичній науці. Науковці і краєзнавці не жалували своєю увагою цю постать, яка хоча й не належить до видатних і знакових…

Михайло Родзянко, Дніпро

Сьогодні це прізвище більшості мешканців міста нічого не каже. А трохи більше ста років тому, на початку XX століття, це був найвідоміший катеринославець і один із найвідоміших політичних діячів Російської імперії. Сім’я Михайло Володимирович Родзянко…

Новий-старий стадіон у Дніпрі

Стадіон Петра Лайка відомий у народі як стадіон вагоноремонтного заводу – це єдиний стадіон на лівому березі, тому його реконструкцію чекало дуже багато мешканців міста. Нарешті вона закінчена, і всі можуть відверто порадіти. Заразом змінилась…

парк Зелений Гай у Дніпрі

Кленова балка, що розкинулася в серці міста, протягом століть зазнала значних змін. Колись це був дикий пагорб, вкритий густими лісами, де протікала мальовнича річка. З часом тут з’явилися перші поселення, а згодом балка стала свідком…

Реконструкція проспекту Миру у Дніпрі

Реконструкція проспекту Миру зараз є однією з найбільших у місті. Це важливий шлях для мікрорайонів житлового масиву Лівобережний, де проходить безліч маршрутів міського транспорту. Дуже багато років руки і ноги ремонтників сюди не заходили, і…

Хто викладав у гімназіях міста понад 100 років тому

Наразі вчителів у нас готують різноманітні навчальні заклади, зокрема педколедж та національний університет. А як все було 100 років тому? Хто були ті, хто вчив майбутні покоління олександрівців та запоріжців? Де готували їх самих? Перші…

Стадіон "Авангард" у Дніпрі

Стадіон «Авангард» у його найкращі часи пам’ятають мешканці Придніпровська та Дніпра. Це була одна з найкращих баз з підготовки футболістів, а також місце для занять спортом городян різного віку. Їх через «Авангард» пройшли кілька поколінь….

Сквер Металургів в Дніпрі

У нашому місті є багато цікавих місць, де можна провести час насолоджуючись природою та красивими краєвидами. Одне з них – це сквер Металургів. Довгі роки він стояв неохайним і недоглянутим, але у 2021 було розпочато…

Успенська площа Дніпра

Ця площа отримала назву через церкву, що була тут збудована. Сама місцевість відома з часів заснування міста, і навіть до того. Планування побудови на цьому місці церкви розпочалось майже одразу. Так вже вийшло, що церква…

Кінотеатр "Супутник"у Дніпрі

Ймовірно, в найближчому майбутньому з карти Дніпра зникне останній із колись популярних колишніх трьох «космічних» кінотеатрів. Нагадаємо, що у «Космічній столиці України» ще недавно були кінотеатри «Космос», «Салют» та «Супутник». Історія кінотеатру Кінотеатр «Супутник» було…

Перші Кінотеатри Дніпра

Історія виникнення перших кінотеатрів, зародження і розвитку кіноіндустрії міста є однією з маловивчених сторінок історії розважальної культури Катеринослава наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. А у 2021 році минуло 110 років з дати створення…

Як дніпряни ходили в школу у XIX сторіччі

Міська реформа 1870 року завдяки наданню містам певної господарської самостійності створила сприятливі умови для розвитку міського шкільництва. Адже великої кількості навчальних закладів до того створено так і не було, а особлива прогалина була в сфері…

Академік Лобода

Серед непересічних постатей в історії української науки і культури кінця ХІХ – першої чверті ХХ ст. – один із перших академіків Всеукраїнської академії наук, член-кореспондент Російської академії наук Андрій Митрофанович Лобода, ім’я якого в енциклопедіях…

Масони в Дніпрі

Таємне масонське товариство «Орден Лицарів Лева» на чолі з його «начальником», а «в миру» – губернським секретарем і перекладачем Контори Опікунства іноземних поселенців Карлом Олеєм становить чи не найменш вивчену сторінку в історії міста Катеринослава–Дніпра….

Сумна доля Брянської церкви Дніпра

Наше місто може по праву пишатися власним історичним минулим. Літопис Катеринослава–Дніпропетровська, сповнений трагічних і звитяжних сторінок, створювався працьовитими ітворчими людьми, які примножували його красу, добробут, формуючи спільними зусиллями власну неповторну культуру, яскравий і впізнаний вигляд…

Микола Петрович Долінін

На жаль, ця непересічна постать, його внесок у розбудову історичного факультету, підготовку кадрів істориків у нашом місті у 1949–1956 роках тривалий час залишались поза увагою дослідників. Вчений продовжив справу попередників Д. Ф. Красицького та Д….

домашні вчительки Катеринослава

Зараз таких жінок та дівчат могли б називати репетиторками, хоча це і не зовсім вірно. У позаминулому та на початку минулого століття вони скоріше були виховательками та заразом і вчителями. Також це звання не обумовлювало…

Як створювались бібліотеки Дніпра

Українська книга є невід’ємною частиною світової культури. Вона здобула авторитет та мала просвітницький вплив на читача, з одного боку. З іншого – протягом століть її забороняли, обмежували друк та поширення, здійснювали заходи, що спрямовувалися проти…

Функціонування влади Дніпра під час Першої світової

Перша світова війна — це жахлива сторінка в історії людства. У результаті військових дій було зруйновано безліч важливих об’єктів. Ця війна забрала життя мільйонів людей. Незважаючи на те, що Катеринослав не перебував у центрі власне…

Тарас Шевченко та Дніпро

Одним із важливих ідейних чинників подальшого поступу українських національно-визвольних змагань, як і в 1860-х роках ХІХ століття, залишалася постать геніального українського поета-мислителя Т. Г. Шевченка. Звернення до образу Кобзаря, збереження історичної пам’яті про нього, стало…

Володимир Наконечний

Серед його робіт знайомі кожному мешканцю Дніпропетровська пам’ятник Яворницькому, що знаходиться біля Дніпропетровського історичного музею, та Маленький Принц, встановлений у центрі озера у парку Лазаря Глоби. Ці скульптури вже сприймаються нами як обов’язкова і необхідна…

бюст Брежнєва в Кам'янському

Бюст Брежнєва стояв на центральній вулиці Кам’янського майже п’ять десятків років. Колись це був яскравий приклад підлабузництва місцевого начальства перед генеральним секретарем. Потім в цьому монументі вже ніби і не було ніякого сенсу, особливо після…

Музей історії Дніпра

Музей історії Дніпра — це захоплива подорож крізь часи, яка розкриває багату та унікальну історію одного з найвеличніших міст України. Розташований у величній будівлі XIX століття, музей запрошує відвідувачів зануритися у вир історичних подій, відчути…

Микола Куїс: людина, що двічі була ректором університету в Дніпрі

Так вже сталося, що ім’я деяких людей ми, нажаль, забуваємо. Так забулось і ім’я Миколи Куїса. Хоча саме ця людина стояла у витоків відновлення університету у Дніпрі у 1930-х роках. Нажаль, його життя було перервано…

Дмитро Мізко: видатний діяч освіти з Дніпра

У розвитку освіти Катеринославської губернії на початку ХІХ століття значну роль відіграв Мізко Дмитро Тимофійович, спочатку як директор народних училищ Катеринославської губернії (1803–1805), а потім як директор катеринославської гімназії (1805–1831). Перша посада У 1803–1804 рр….

Клуби Дніпра минулого століття

В наш час слово «клуб» зазвичай означає місце для розваг, танців, насолодження роботою ді-джеїв та іншого подібного відпочинку. Але колись це було не зовсім так. Клуб більше ста років тому – це своєрідне місце розваг…

Міграційний чинник в історії розвитку Дніпра

Катеринослав (сучасне Дніпро) з кінця ХІХ ст. демонструє класичний приклад розвитку великого промислового міста, коли модель зростання і розвитку тісно пов’язана з індустріалізацією та спричиненою нею трудовою міграцією. З села в місто Поштовхом для радикального…

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: