Після початку процесу розвінчання культу особи Й. В. Сталіна та демократизації радянського суспільства в Україні та в інших республіках Радянського Союзу зароджується дисидентський рух. Головними центрами активності українського дисидентського руху були міста Київ і Львів….
Нажаль, сьогодні мало хто у сучасному Дніпрі знає цю людину. А між іншим, він по праву вважається одним із засновників, фундаторів та найенергійніших діячів Центральної Ради. Про нього практично не писали й навіть побіжно не…
Здавалося б, доля мала тільки усміхатися здібному, невтомному працелюбові-науковцю, педагогу, поетові, керівникові обласного літературного об’єднання. Але у 1970-ті роки почалося масове цькування всього свідомого, самобутнього, талановитого. Юні роки Микола Олександрович Кузьменко – український поет, педагог,…
У 1884 році для з’єднання Криворізького залізорудного та Донецького Кам’яновугільного басейну було збудовано Катерининську залізницю, яка проходила у безпосередній близькості до с. Камянське. Наявність у Кам’янському залізничного сполучення стала одним із факторів початку будівництва тут…
Вже кілька років точаться суперечки про передачу будівель на проспекті Лесі Українки з балансу одного міністерства іншому, а тим часом корпуси колишнього 2-го реального училища Катеринослава старіють і покриваються тріщинами. Історія училища Саме друге реальне…
Навіть за часів окупації області під час Другої світової там потрібно було налагодити хоч якусь цивільну адміністрацію. Тому німці розпочали створення нових органів управління. Із їх функціонуванням ми зараз і розберемося – які вони мали…
Друга світова війна змінила долі людей, на війні хтось ставав героєм, а хтось злочинцем. Останні після війни відповідали за злочини перед державою та людством. До таких антигероїв і відносились вахмани. Хто такі вахмани Хід війни…
Спір вівся за спадок померлої дружини Лалоша – Марфи. Дві сторони конфлікту – її син від першого шлюбу Олександр Остроградський і від другого – Микола Лалош. Інтереси останнього, неповнолітнього, представляв батько. Тож, навіть дворянським родам…
Професора Іваненка добре згадають всі, хто навчався на історичному факультеті ДНУ. Ім’я відомого українського фахівця-історика, авторитетного організатора історичної науки в Придніпровському краї добре відоме не тільки в Україні, а і за її межами. Батьки Майбутній…
Історичне коріння пропагандистської політики сучасної Росії бачимо в радянсько-партійній пропаган-дистсько-ідеологічній системі. Як закладалися основи цієї системи, можна простежити на прикладі Катеринославської (Дніпропетровської) партійної школи, яка існувала у досить ліберальних 1920-х рр. та на початку формування…
Скільки існують гроші, стільки є і фальшивомонетники. Підробляли 150 років тому будь-які гроші, і монети, і паперові гроші. Про те, як це робили, і які покарання були передбачені за фальшування грошей у ті часи –…
Знаменита бригада «Холодний Яр» відома, мабуть, всім українцям. Вона боронить нашу країну, починаючи з 2014 року. Пункт постійної дислокації бригади знаходиться у нашій області. Сьогодні ми трохи розкажемо вам про цей славетний підрозділ та його…
У 1920-ті роки більшовики особливу увагу звернули на виховання нового типу учителя, здатного слухняно виконувати вказівки і стати в майбутньому «будівником соціалізму» в країні. Для реалізації цієї програми влада взяла рішучий курс на пролетаризацію вищої…
Лише незначна кількість дворянських родів залишила помітний слід у розвитку Придніпровського краю. Більшість родів привілейованого стану Російської імперії хоча й були задіяні в роботі різних державних, самоврядних та станових установ, не мали значного впливу на…
Ця бібліотека свого часу відігравала важливу роль у процесах становлення і розвитку науково-освітнього та бібліотечного простору Катеринославської губернії. Сьогодніми розберемось з тим, який був попит читачів і як сформувалась бібліотека. Формування товариства У 1901 р….
90-річний Леонід Литвинчук і досі є справжньою легендою серед автомобілістів та мотоциклістів нашого міста. Вперше за кермо мотоцикла на перегонах він взявся ще у 40-х роках минулого століття, і з тих пір не полишав своїх…
У Дніпропетровській області є міста, які справляють враження місць з іншої країни. Одне з таких міст — донедавна скромний Покров, який останні кілька років змінився до невпізнанності. Реформа децентралізації перетворила його зі звичайного провінційного містечка…
У Дніпрі незабаром може зникнути міст, який з’єднує Монастирський острів та правий берег. Неодноразово його визнавали аварійним, але він тим не менш продовжує функціонувати. Борис Філатов свого часу навіть говорив про закриття мосту, але все…
Майже кожен мешканець Дніпра знає про фортепіано, яке стоїть під пішохідним мостом на Монастирський острів. Однак, не кожен знає, як воно з’явилося. Дехто вважає, що це – ініціатива міської влади, інші – що встановив музикант…
Після рукотворної катастрофи, влаштованої російськими окупантами, штучно утворене Каховське водосховище зникло. Тонни води пішли в море,спричинивши багато трагедій та економічних проблем, не кажучи вже про руйнування. Зараз природа відновлюється, але водночас стали доступними ті території,…
Іноді саме життя змушує йти далі, ставити перед собою нові цілі та всіма силами добиватися їх досягнення. Так було й із Сергієм Назаренком: визнаний кумир дніпровської публіки, заслужений дніпрянин, просто дуже висококласний і не старий…
Колись автовокзал Дніпра був справжньою гордістю міста. Він був збудований на самому початку незалежності. Відкривали його дуже помпезно, і мали великі плани на розвиток, але економічний колапс початку 1990х років поставив на всьому цьому жирний…
Назва цього маленького міста стала відомою всій Україні трохи більше, ніж рік тому. Нікополь опинився на передовій російсько-української війни, але на передовій трохи незвичній – зайнята ворогом територія знаходиться по той бік Дніпра. Початок обстрілів…
Повномасштабна війна багато чого перевернула в свідомості багатьох дніпрян. Зокрема, було усвідомлено необхідність шанувати справжніх героїв сьогодення, а колишні радянські наративи треба залишити хіба історикам для досліджень. Сьогодні ми розкажемо вам про того, на чию…
Період окупації Дніпра у 1941-1943 роках — ще не надто вивчений та досліджуваний істориками проміжок часу. Справа в тому, що за радянських часів на це було покладене негласне табу, можна було писати лише про звірства…
Задовго до того, як було засновано Дніпро, на його території розташовувалися поселення козаків. Це не подобалося польській владі, землі якої весь час зазнавали набігів запорожців. Особливо їх засмучували Кодацькі пороги. Адже саме через них селяни…
Цим терміном називають угрупування політиків, що на чолі з Леонідом Брежнєвим знаходилось на чолі країни. Багато з тогочасних керівників були вихідцями з тодішнього Дніпропетровська, в якому колись працював і сам Брежнєв. Дніпропетровському клану приписують «кумівництво»,…
Крутий поворот у долі його родини призвів до того, що людина, яка мала б бути серед аристократів і не перейматись життєвими проблемами, пірнула у світ мистецтва. Роботи Беклемішева колись знав весь світ, а одна з…
Якщо головним цвинтарем Дніпропетровська 1960–1970-х років був Запорізький цвинтар, то у пізню радянську епоху кінця 1970 – початку 1990-х років головним некрополем був Сурсько-Литовський цвинтар. Історія кладовища Якщо головним цвинтарем Дніпропетровська 1960–1970-х років був Запорізький…
Керуючи Катеринославською єпархією, цей священик використав службове становище, щоб провести масштабне дослідження, яке доводить козацькі витоки історії регіону та спростовує імперську брехню про так звану «Новоросію». Враховуючи те, у які часи це було зроблено –…