«Дитячий світ»: магазин, куди мріяла потрапити кожна дніпровська дитина

17:23  |  26.02.2025
Дитячий світ, Дніпро

Колись у центрі Дніпра стояла будівля, що була справжнім втіленням дитячої радості — універмаг «Дитячий світ». Для кількох поколінь мешканців міста він став символом щасливого дитинства, місцем, де навіть дорослі ненадовго поверталися у світ казок. Його відкриття у 1960-х роках було подією, яка змінила життя багатьох родин.

Поява універмагу

«Дитячий світ» був дітищем довоєнної доби розвитку радянської торгівлі. Саме у другій половині 1930-х років широко розповсюджується тип універмагів (універсальних магазинів). Сьогодні ми назвали б їх іншим модним словом – супермаркет. У 1938 році на проспекті Карла Маркса (нині Яворницького), на місці кількох магазинів Старогостинного торговельного ряду будується значний будинок Центрального універмагу в стилі радянського неокласицизму. Автором проекту був уже знаменитий тоді місцевий архітектор Олександр Красносільський (1877-1944). А через рік, у 1939 році, в сусідньому кварталі, також на червоній лінії проспекту, відкрили універмаг «Дитячий світ».

Мода на подібні універмаги була випробувана у столичних містах СРСР – Москві та Ленінграді (Санкт-Петербург). Тут можна було купити все для дитини, починаючи від подарунків, і завершуючи одягом та всіма необхідними предметами побуту. Цікаво, що головний універмаг «Дитячий світ» у Москві на Луб’янській площі спроектував знаменитий архітектор Олександр Душкін, який є автором проекту будівлі дніпропетровського залізничного вокзалу.

Перебудови

1939 року з’явився універмаг «Дитячий світ» у Дніпропетровську. Він був відкритий 26 червня 1939 року. «Дитячий світ» за контурами загалом повторював монументальний образ ЦУМу. Однак його фасад на лінії проспекту був набагато меншим – приблизно вдвічі, і більш вишуканим. Фасад був поділений на три частини з напівкруглими завершеннями, обрамлені пілястрами коринфського ордера.

«Старий» «Дитячий світ» двічі змінював свій вигляд – перший раз його відновлювали після війни, у 1948 році, а потім у 1987 році знову реконструювали, і в такому вигляді будівля існувала до 2008 року. Основа старої будівлі – та, яка стояла в глибині кварталу, ближче до готелю.

Після війни «Дитячий світ» знову відкрили 1948 року. Тоді торгова площа відновленої будівлі становила 1127 кв. метрів. Тут працювало 17 торгових секцій. З іншого боку, від універмагу в 1957-1959 роках піднялася будівля готелю «Центральний» за проектом архітектора С. Тульчинського. А на розі кварталу з вулицею Ширшова, на місці колишнього універмагу «Пайторг», тривалий час знаходився симпатичний літній павільйон – кафе, розташоване між універмагом та півколом трамвайної лінії.

Магазин мрій радянської малечі

У часи Радянського Союзу дитячі товари не завжди були у вільному доступі, тому спеціалізовані магазини, подібні до «Дитячого світу», набували величезної популярності. Універмаг пропонував широкий вибір продукції: від простих гумових іграшок до складних механічних роботів, що працювали на батарейках.

За перші чотири місяці 1988 року в «Дитячому світі» було продано товарів на 8655 тисяч рублів. Торгівля в універмазі велася не на трьох, як раніше, а на чотирьох поверхах. На другому – товари для найменших, на третьому – товари для хлопчиків, на четвертому – товари для дівчаток. У 2003 році четвертий поверх зайняв відділ товарів для новонароджених. Ще однією новинкою були ескалатори всередині будівлі, які доставляли відвідувачів до четвертого поверху.

Окрім торгових приміщень, у «Дитячому світі» були різні культурно-побутові: «своя їдальня, медпункт, душові, червоний куточок, кабінет психоемоційного розвантаження, зв’язок забезпечувала своя АТС на 100 номерів». Розвантаження та доставку товарів здійснювали спеціальні електронавантажувачі та вантажні ліфти.

Кінець магазину

У березні 1993 року універмаг «Дитячий світ» став самостійним підрозділом, відокремившись від ЦУМу. У 1994 році універмаг став закритим акціонерним товариством. Він цілком стабільно працював. 1999 р. універмаг відсвяткував своє 60-річчя, на його ювілеї виступав мер міста Н.А. Швець, а всі газети вийшли зі статтями про легендарний магазин.

2002 року в універмазі «Дитячий світ» щодня здійснювалося понад 1000 покупок. У 2002 р. тут були 23 торгові секції, де покупцям пропонували близько 52 тисяч найменувань іграшок, і понад 26 тисяч найменувань інших товарів. Але вже тоді доводилось здавати деякі приміщення в оренду. А вже трохи згодом, у 2005 році він змінив власника, і було ухвалено рішення про його закриття. Хоча основою універмагу був будинок А. Л. Красносільського, він мав статус «знову виявленої пам’ятки архітектури», тоді як будівля ЦУМу була занесена до державного реєстру пам’яток. Звісно, ​​ця обставина лише полегшила руйнацію універмагу.

У березні-травні 2008 року старий універмаг був знесений разом із готелем «Центральний», і до осені 2011 року на його місці піднялася будівля «Пасажу», дуже спірна за своїм архітектурним виглядом. Примітно, що роботи до останнього проводилися під вивіскою «реконструкція», і вона висіла на огорожі навіть тоді, коли на місці універмагу залишився лише котлован.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: