Дніпро — космічна столиця України: успішні проекти та плани на майбутнє

13:24  |  21.05.2021
Циклон-4м, Дніпро

За часи незалежності Україна здобула собі ім’я у світовій космічній галузі. NASA залучає українських фахівців із КБ «Південне», як одних із найдосвідченіших фахівців у світі для розробки ракет-носіїв призначених для виведення космічних кораблів на орбіту, та заключають мільйонні договори з «Південмаш» на їх збірку. Космічна галузь України, як неосвоєна цілина має колосальний потенціал. Представляємо вашій увазі успішні проекти та плани на майбутнє космічної галузі України. 

Проекти ракетно-космічної галузі України за роки незалежності 

Після розпаду Радянського Cоюзу, і відокремлення України в окрему незалежну державу, почали формуватись та розвиватись технічні галузі промисловості, в тому числі космічна промисловість. На сьогоднішній день Україна входить в топ-10 країн світу, які мають повний цикл виробництва технічного обладнання та систем для виведення космічних апаратів на орбіту. 

Національне космічне агентство України, як окремий інститут, розпочало свою роботу 29 лютого 1992 року. Ще за часів Радянського союзу КБ «Південне» і «Південмаш», які знаходяться в Дніпрі були одними з основних ракетобудівних підприємств на території України, і зберігають цей статус до сих пір. 

Ракета-носій «Дніпро»

Значними здобутком українських спеціалістів стали космічні апарати «Січ-1» для спостереження за поверхнею Землі, «Океан-О» для спостереження за світовим океаном, «АУОС» для дослідження Сонця та «Мікрон» для дослідження магнітного поля Землі; а також ракетоносії «Зеніт-3SL», «Дніпро» і «Циклон-3». 

Крім того, радіотехнічна система «Курс» створена для «Міжнародної космічної станції», призначена для забезпечення автономного стикування космічних кораблів зі станцією на орбіті. А також система наведення ракет для космічних апаратів «Союз», «Прогрес» і «Протон». 

Читайте також: Дніпро та космонавтика: 7 об’єктів, пов’язаних із космосом

Ще одним успішним проектом КБ «Південного» та «Південмашу» було створення ракети-носія «Дніпро» на базі радянської міжконтинентальної балістичної ракети «Сатана». Перший запуск ракети-носія відбувся 21 квітня 1999 року, останній – 26 березня 2015 року. За цей проміжок часу було здійснено 22 запуски, 21 з них успішний. 

«Сатана» занесена в Книгу рекордів Гіннесса, як найпотужніша міжконтинентальна балістична ракета у світі. 

Ще донедавна Україна могла похвалитись одним із найбільших у світі унікальним (на весь світ тільки 3) наземним радіотелескопом РТ-70, призначеним для глобальних радіолокаційних досліджень, який дістався нам у спадок від Радянського союзу. Він знаходиться під Євпаторією, біля села Молочне. 

Участь у міжнародних космічних проектах 

Найпершим міжнародним космічним проектом незалежної України став «Морський старт», який був створений в 1995 році. Спільними зусиллями чотирьох великих компаній з різних країн – «Boing» (США), «Акер Кварнер» (Норвегія), РКК «Енергія» (Росія), КБ «Південне» і «Південмаш» (Україна) був створений міжнародний консорціум Sea Lunch та морська платформа Odyssey. 

Ціллю проекту було створення плавучого космодрому для запуску української ракети-носія «Зеніт-3SL»

 

Початкова вартість проекту становила 3,5 млрд. доларів. З самого початку проект стикнувся з низкою технічних проблем, які потягнули за собою фінансові затрати і подальше перевищення бюджету.

Перший успішний комерційний запуск відбувся 9 жовтня 1999 року, останній – 1 лютого 2013 року. Загалом був виконаний 31 запуск, 28 з яких успішні. За цей час навколо проекту виникало безліч скандалів, і на тлі його загальної не рентабельності та збитковості у 2014 році остання компанія – російський авіа холдинг «S7 Airlines», яка придбала права на проект, оголосила про його замороження на невизначений термін. Все обладнання було перевезене на Далекий Схід, у Сибір. 

Читайте також: Де відпочити влітку: 10 баз відпочинку Дніпра та області

В 2004 році, в процесі реалізації проекту «Морський старт» було започатковано новий російсько-український проект «Наземний старт» з використанням українських РН «Зеніт-3SL» і «Зеніт-2SL». Найвигіднішим місцем запуску було обрано космодром «Байконур». 

В період з 2008 року по 2011 рік було здійснено 5 запусків з різним тоннажем корисного вантажу, 5 із них успішні. 

У 2006 році італійська компанія Avio та українські компанії КБ «Південне» та «Південмаш» заключили договір на розробку маршового двигуна РД-843 для європейської РН Vega, призначений для створення тяги та маневрування розгінного блоку. На це знадобилось 4 роки, а в 2010 році «Південмаш» почав передавати серійні двигуни замовнику. 

З 2009 року КБ «Південне» почало розробляти головну конструкцію першого ступеня для РН «Antares» співпрацюючи з американською компанією Northrop Grumman на замовлення NASA. РН «Antares» двоступенева і призначена для виведення на низьку навколоземну орбіту (тобто на «Міжнародну космічну станцію») корисного вантажу. 

З 2013 по 2021 рік відбулось 10 запусків ракети-носія із транспортним кораблем «Cygnus», 9 із них успішні. У квітні 2020 року через пандемію COVID-19 компанія Northrop Grumman за сприяння Посольства України у США організували спеціальний закритий рейс українських фахівців із КБ «Південне» для своєчасного запуску РН «Antares». Запуск відбувся успішно і своєчасно, що вкотре підтверджує рівень українських фахівців на міжнародній арені. 

Амбітні проекти та плани на майбутнє 

З 2017 року КБ «Південне» модифікує ракету-носій «Циклон-4» у «Циклон-4М» за сприяння та фінансування приватної американської компанії, яка базується в Канаді – «Maritime Launch Services». Ця ж компанія планує збудувати стартовий майданчик в регіоні Нова Шотландія, Канада, для запуску української ракети-носія. Спочатку запуск ракети планувався на 2020 рік, але відбулася заминка з отриманням дозволів на будівництво космодрома, тому запуск було перенесено, і тепер планується на 2022 рік. 

Ракета-носій «Циклон-4М»

Нещодавно Державне космічне агентство України анонсувало амбітні плани України на космічний простір. 

На найближчі 5 років Україна планує вступ до Європейського космічного агентства, створення та виведення на навколоземну орбіту угрупування з 7 українських супутників, з ціллю використання їх саме Україною, а не на замовлення іноземних країн або організацій, та створення власного космодрому. Анонсована вартість даної космічної програми – 15 млрд. гривень із державного бюджету із залученням коштів інвесторів. 

Перший супутник із семи, які заплановано відправити в космос, як повідомляє голова Держкосмосу Володимир Тафтай, вже зібраний і проходить тестування. Його запуск планується на грудень цього року із космодрому SpaceX. 

Супутник Січ-2-30 стане першим із семи супутників, його запуск обійдеться Україні в 1,99 млн. доларів, і буде приурочений до 30-ліття незалежності України. Він буде використовуватись для моніторингу поверхні Землі та магнітосфери. Дані з супутника будуть використовуватись в сільському господарстві для прогнозування врожаїв, також дані будуть передаватись в різні відомства, наприклад, в разі виникнення пожеж або повеней про це можна буде дізнатись набагато швидше. Таким чином, ліси та населені пункти не постраждають, оскільки надзвичайні служби зреагують миттєво.

Читайте також: Де провести вихідні: розважальні центри Дніпра

Власний супутник має і стратегічне військове значення, тому що можна буде вчасно помітити скупчення військ біля державного кордону. 

Потенціал космічної промисловості України 

Космічна галузь безумовно є однією з передових світових технічно-промислових галузей. Польоти в космос вже не обмежуються навколоземною орбітою, а людина на Місяці, або навіть на Марсі – це вже не фантазія мрійників, а реальність, сьогодення. 

Українська космічна промисловість, на сьогоднішній день, вже визнана у світі, але, на жаль, скована корупцією. 

Космічна галузь України існує не завдяки, а всупереч. Вона працює без затвердженої Кабміном програми роками, при нульовому фінансуванні приносить мільярдні прибутки в бюджет країни тільки завдяки експорту. У сфері ракетобудування українські фахівці одні із найдосвідченіших у світі. 

В простонародді українську космічну галузь можна назвати цілиною. Але ми маємо надію, що рано чи пізно Україна стане уособленням можливості польотів у космос, і лідером світового ринку по його освоєнню. 

Куптий Дарина

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: