«Початок бізнесу у важкі часи: Ризик, який сміливці беруть на себе», — Павло Михальчук, MPG Business

13:28  |  10.06.2024

Давайте обговоримо, чому варто розглянути ідею відкриття бізнесу під час криз, або часів невизначеності.

Варто дізнатися історії відомих компаній, які виникли в кризові періоди. General Motors з’явилася під час паніки 1907 року, Microsoft – під час нафтової кризи 1973-1975 років, а Airbnb розпочала свою діяльність під час Великої рецесії 2008 року. Ці компанії знайшли свої ніші саме тоді, коли інші боялися діяти. Вони стали прикладом того, як криза може стати трампліном для зростання і таких компаній по світу маси.

Переваги початку бізнесу у важкі часи

 1. Менша конкуренція. Пам’ятаю, як у моєму невеличкому місті залишилося лише кілька активних підприємців. Більшість людей або виїхали, або ж були призвані, інші були налякані, щоб ризикувати. Це дало мені можливість зайняти нішу з мінімальною конкуренцією та стати лідером.
 2. Доступність талантів. Під час війни багато талановитих людей залишилися без роботи. Я зміг залучити до свого бізнесу висококласних спеціалістів, які в мирний час були б недоступні або занадто дорогі.
 3. Зниження витрат. Економічний спад призвів до зниження вартості оренди, обладнання та інших ресурсів. Це дозволило зменшити початкові витрати та знизити ризики в 3/4 рази.
 4. Інновації та адаптація. Криза змушує мислити нестандартно. Я знайшов нові підходи до ведення бізнесу, які в умовах стабільності навіть не розглядав би. Адаптація стала моєю суперсилою.

Коли я згадую свій досвід початку бізнесу під час повномасштабної війни, розумію, що це було одночасно найскладніше і найвизначніше рішення в моєму житті. Війна принесла невпевненість, але саме тоді на мій погляд появилися нові можливості. Зараз війна продовжується, але мій бізнес не тільки народився та став на ноги, а й зріс. І я зараз можу сказати, коли йдеш проти своїх страхів, отримуєш за це певні бенефіти. 

Павло Михальчук, MPG Business

Виклики, з якими я зіштовхнувся

 1. Нестабільність ринку. Жоден день не був схожий на інший. Ситуація змінилася миттєво, і це вимагає постійної готовності до змін.
 2. Складнощі з фінансуванням. Банки та інвестори не хотіли ризикувати під час війни. Мені довелося шукати альтернативні джерела фінансування, включаючи власні заощадження та допомогу друзів.
 3. Зниження попиту. Люди витрачали менше, економили на всьому. Мені довелося переконувати клієнтів, що мої товари та послуги дійсно варті їхніх грошей.

Як підготуватися до відкриття бізнесу у важкі часи

 1. Дослідження ринку. Перш ніж починати, я ретельно вивчав потреби та бажання людей у нових умовах. Це допомогло знайти сегменти, які залишалися стабільними навіть під час кризи.
 2. Планування. Мій бізнес-план враховував можливі ризики та сценарії розвитку подій. Я був готовий до найгіршого, але вірив у краще.
 3. Фінансова подушка. Я забезпечив наявність резервних коштів, щоб мати можливість витримати початкові труднощі. Це дало мені впевненість у тому, що бізнес зможе пережити перші, найважчі місяці.
 4. Гнучкість. Я завжди був готовий до змін. Гнучкість та здатність до інновацій стали ключовими факторами мого успіху.

Початок бізнесу у важкі часи – це ризик, який може призвести до великих досягнень. Мій досвід початку бізнесу під час війни в Україні у 2022 році показав, що саме в періоди найбільших труднощів можна знайти можливості для зростання і створення чогось нового та значущого.

Важкі часи – це не тільки виклик, але й шанс на справжнє перетворення. Якщо ви готові до ризиків, ретельно плануєте свої дії та зберігаєте гнучкість, то ваш бізнес має всі шанси стати наступним великим успіхом. Не бійтеся діяти, адже кожна криза приносить нові можливості для тих, хто готовий їх бачити.

Автор: Павло Михальчук, MPG.business

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: