Статті

Успенська площа Дніпра

Ця площа отримала назву через церкву, що була тут збудована. Сама місцевість відома з часів заснування міста, і навіть до того. Планування побудови на цьому місці церкви розпочалось майже одразу. Так вже вийшло, що церква…

Вони захищали український Дніпро: Роман Самокиш та його січові стрільці

Військова одиниця з подвійною назвою – полк Січових стрільців «Вільних козаків», створений Романом Івановичем Самокишем (Самокішем, Самокишиним). Саме ця військова одиниця відіграла помітну роль у подіях Української революції на Катеринославщині, а частина вояків цього полку…

Як у Дніпрі видавали паспорти більше ста років тому

Проведення паспортизації населення у 1930-х роках було не просто діяльністю з видачі документів. Головна мета була – зібрати відомості про людей та прив’язати їх до певної місцевості, щоб не допустити вільного пересування країною. Введення паспортної…

26 окрема Дніпровська бригада

В нашій області дуже давно базується кілька військових підрозділів, а з 2014 року їх стало ще більше. Особливо прискорила процес військової розбудови повномасштабна війна з Росією. Але дуже часто поза увагою залишаються підрозділи забезпечення, а…

вчителі більше ста років тому, Дніпро

Вирішення питань надання загальної та підготовки молоді до отримання вищої освіти у ХІХ століття як і сьогодні було покладено на педагогічні колективи гімназій. Однак, окрім цього, вчитель гімназії мав виховувати громадян, які були віддані цареві…

побут жителів Дніпра на початку минулого століття

Кожен з нас робить щось звичне кожного дня, задовольняє якісь свої потреби, робить покупки тощо. Так було і більше ста років тому, звісно, з певними нюансами та особливостями, що притаманні певній епосі. Давайте подивимось, як…

25 бригада ЗСУ

Наразі десантники з Дніпра є одним з найшанованіших підрозділів ЗСУ, що боронять нашу країну з 2014 року. Але історія бригади йде ще з 1993 року, і заснована була зовсім в іншій області – Одеській. Сьгодні…

Дніпровський залізничний технікум

Функціонування залізниці завжди вимагало висококваліфікованих спеціалістів. Наприкінці XIX століття розвиток освітньої системи в Дніпріакцентувався на технічній спрямованості. У 1899 році було відкрито перший вищий навчальний заклад — Вище гірниче училище (пізніше перетворене у інститут, а…

Антиалкогольна кампанія у Дніпрі

Найвідоміша антиалкогольна кампанія в Радянському Союзі отримала назву «горбачовської», бо розпочалася в 1985 р. за два місяці після приходу до влади М. С. Горбачова. Безперечно, керівництво країни не могло ігнорувати проблему пияцтва, яка досягла вражаючих…

Бельгійці та Дніпро

В Європі, де на кінець XIX століття уже завершився технічний переворот, були чималі кошти, що приносили незначний прибуток. У пошуках ринку застосування цих коштів європейці звернули увагу на Південно-Східну Україну, і не помилились. Саме іноземний…

Селища Дніпра у 1950-х

Вирішення соціальних, побутових, культурних проблем села, за традицією, яка склалася з перших років радянської влади, не вважалося важливим. Тому досить повільно вирішувалися проблеми житлово-побутового розвитку сільських населених пунктів, їх торговельного обслуговування, матеріальної бази культурно-освітньої сфери….

Кам'янське у період НЕПу

Період НЕПу став, певною мірою, перепочинком для новоствореної влади з метою згрупування сил та нагромадження коштів на шляху трансформації традиційного суспільства в індустріальне, коли людина перетворювалася лише у засіб досягнення мети. Квартирне питання В умовах…

Олесь Гончар, Дніпро

Видатний представник літератури народився у нашій області, а також доволі тривалий час працював у Дніпрі. Тому для нашого міста Олесь Гончар є аж ніяк не чужим. Давайте разом пригадаємо цього чудового письменника та поета. Юні…

Німецькі табори, Дніпро

Усього на території України фашисти утворили 180 таборів смерті, де загинуло біля 1,4 млн радянських військовополонених. На території Дніпропетровської області в роки Другої світової війни німецькою окупаційною владою було створено 12 таборів для військовополонених та…

Відбудова Дніпра

Втрати під час війни житлового фонду були дуже значні. Лише у Дніпропетровську за воєнні роки було зруйновано 28 % житлового фонду. По області в цілому цифри були ще гіршими. Таким чином, обсяги роботи були доволі…

Дмитро Яворницький, Дніпро

Д. І. Яворницького завдяки його довготривалій і наполегливій роботі на благо краю, особливо в період проживання в місті (1905–1940 рр.), можна назвати яскравим репрезентантом української катеринославської інтелігенції. Давайте поглянемо, як він жив останні 20 років,…

Жіноча освіта, Дніпро

Друга половина ХІХ ст. позначилася кроком уперед у розвитку середньої жіночої освіти. Розпочинаючи підготовку шкільної реформи, уряд розумів, що поряд із закритими навчальними закладами, розрахованими, насамперед, на дітей привілейованих верств, необхідно заснувати хоча б у…

Приватні музеї, Дніпро

Традиція створення приватних музеїв на основі різноманітних приватних колекцій, перервавшись за радянської влади, поновилась вже в наш час. Про нові музеї, що створюються в області, ми дізнаємося здебільшого з мережі Інтернет та місцевої преси. Сьогоднішня…

Ігренська лікарня у Дніпрі

Протягом 1932 – 1933 рр. Ігренська лікарня отримала статус власне обласної, тоді як раніше вона лікувала хворих також з інших регіонів УСРР. Радянська влада зберегла status quo щодо Ігренської лікарні, залишивши їй дореволюційний статус, а…

Махно у Катеринославі

У цілому нараховується шість окремих епізодів, коли махновці самостійно чи разом з якимись ситуативними союзниками захоплювали Катеринослав. Вони мали різну тривалість та різні наслідки, тому варто розглянути кожен раз окремо. Перший випадок Перший, достатньо відомий,…

Панчошна фабрика у Катеринославі

Матеріальною пам’яткою існування в Катеринославі з 1794 р. казенної суконної фабрики, першого на півдні України державного підприємства, є будівля ткального корпусу фабрики поблизу залізничного вокзалу. Але за багатьма розповідями була в нашому місті і шовково-панчішна…

Болгари Дніпропетровщини

Найчисленніша у світі болгарська діаспора мешкає саме в Україні – 204,6 тис. осіб за переписом 2001 року. На сьогодні найбільша болгарська громада мешкає в Одеській області – майже 151 тисяч осіб, та Запорізькій області –…

Дніпровський Стоунхендж

Гігантський мегалітичний комплекс, який виявили у 2021 році під час руйнування 5-тисячного кургану на в’їзді до Дніпра вразив археологів та істориків. Конструкцію з гранітних брил, висотою близько метра, у мережі встигли охрестити «Дніпровським Стоунхенджем». Звідки…

Затонулий корабель, Дніпро

Певно, в дитинствіви читали читали цю повість, яка так і називалась – «Острів загиблих кораблів». У Дніпрі теж є свій такий острів. Звісно, іспанських галеонів з золотом тут немає, як і колишніх німецьких підводних човнів….

Прибутковий будинок, Дніпро

Наше місто може здивувати будь-кого великою кількістю старовинних будинків. Переважну більшість з них складають колишні прибуткові будинки. Сьогодні ми розкажемо вам історію одного з них. Призначення доходних будинків У період 1880-1914-х років такі будинки зводились…

FPV-дрони, Дніпро

Зараз то тут, то там можна побачити повідомлення про FPV-дрони. Ними активно користуютьсяіукраїнськівоїни,іїх противник. Що це за пристрої, як вони застосовуються та чому саме на них вирішила віділити гроші міська рада Дніпра — читайте нижче….

Єгор Ярмолюк

Зараз вся увага прикута до двох наших головних легіонерів в англійській Прем’єр-лізі, а саме до Михайла Мудрика та Олександра Зінченка. Але на цьому представництво українців у англійському чемпіонаті не обмежується, хоча всі ми пишаємося цими…

Маріуполець у Дніпрі

З початком повномасштабного вторгнення долі багатьох людей в Україні повністю змінилися. Декому, нажаль, взагалі довелося покинути рідний дім, адже туди прийшли окупанти. Сьогодні ми розповімо історію одного з таких людей – маріупольця Олега, який вимушений…

Пакет із АТБ, Дніпро

Влітку 2016 року з’явився новий мейнстрім: користувачі мережі почали викладати фото на тлі відомих місць із пакетом АТБ. Звідки пішов цей мем, чому він так завірусився і як цим скористалася сама компанія – читайте далі….

Хуанде Рамос, Дніпро

Прихід цього іспанського фахівця до руля дніпровської команди сприймавсяяк явний крок уперед. Ще б пак – адже Рамос зарекомендував себе як гарний фахівець в Іспанії, попрацювавши з «Севільєю» та «Реалом». У Дніпрі очікували, що відомий…

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: